Košice – druhé největší slovenské město. Nachází se na východě země v údolí řeky Hornád, zhruba 20 kilometrů od hranic s Maďarskem. Krajské město Košice s 238 725 obyvateli (dle údajů z roku 2010) je metropolí východního Slovenska.
První písemná zmínka o městě pochází z roku 1230. Košice se pyšní jedním historickým primátem: jsou prvním evropským městem, kterému panovník udělil erbovou listinu. Stalo se tak 7. května 1369. Erb byl postupně až do roku 1502 dalšími vládci doplňován. Bronzová plastika konečné podoby erbu je dnes jednou z dominant Hlavní ulice.
Pestré dějiny se podepsaly na rázu historického centra Košic, které tvoří největší památkovou rezervaci na Slovensku. Nejvýznamnější stavbou je gotická katedrála svaté Alžběty. Ta je zároveň největší stavbou svého druhu na Slovensku.
Město je univerzitním, ale také důležitým kulturním a církevním centrem z pohledu celého Slovenska. Sídlí v něm Státní filharmonie Košice, Státní divadlo Košice, Slovenské technické muzeum, Státní vědecká knihovna nebo Východoslovenská galerie.
Mezi celonárodně významné instituce patří sídlo Ústavního soudu SR.
Košice jsou domovem několika národnostních menšin, z nichž největší je maďarská, pro kterou byl dokonce zřízen konzulát. Ve městě dále žijí Rusíni, Ukrajinci, Poláci, Češi nebo Romové, kteří se sdružují do svých národnostních spolků. Své tradice ale udržuje například i méně početná skupina Bulharů.
V roce 2013 se Košice stanou Evropským hlavním městem kultury. Prestižní titul byl městu udělen Radou ministrů Evropské unie a platit bude po dobu jednoho roku. Na titul současně neúspěšně kandidovaly města Prešov, Martin a Nitra.