Giuseppe Arcimboldo (1527 – 11. 7. 1593) – italský malíř. Pro jeho svérázný, obtížně zařaditelný a někdy až výstřední umělecký projev, bývá vnímán jako předchůdce evropského surrealismu.
Giuseppe Arcimboldo se narodil ve vážené rodině v italském Miláně. Jeho otec byl uznávaným malířem, dědeček dosáhl církevní hodnosti arcibiskupa. Už v mladém věku na sebe upozornil návrhy oken a tapiseriemi pro katedrály v Miláně a Monze. Katedrálu v Como dodnes zdobí jeho fresky. Bizarní originalita tohoto umělce se ovšem naplno projevila až později. V roce 1562 přijal pozvání k císařskému dvoru v Praze a sám Rudolf II., jako velký milovník umění, talentovaného malíře v jeho fantazii nijak nebrzdil. A také mu důvěřoval, což dosvědčuje i skutečnost, že Arcimbolda pověřil zkoumáním a nákupem uměleckých děl. U dvora se malíř ale například zabýval také návrhy kostýmů nebo různých ozdob.
I když se Arcimboldo v roce 1587 vrátil do Milána, s císařem zůstal v kontaktu. Z Itálie mu poslal výstřední obraz, na němž Rudolfa II. vyobrazil jako antického boha Vertumna. Portrét tvořila kompozice různých druhů ovocných plodů.
V době třicetileté války některé Arcimboldovy obrazy z Prahy zmizely a později se objevily v soukromé sbírce švédské královny Kristýny. Na výsluní se dílo tohoto italského malíře opět dostalo po nástupu evropského surrealismu ve dvacátém století. Mnozí umělci v něm spatřovali předchůdce, ba přímo duchovního otce stylu. Mezi známé Arcimboldovy obdivovatele patřil i španělský malíř Salvador Dalí.